AVUKATA SOR sayfamıza hoşgeldiniz.

Avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmetlerimiz kapsamında,

 • Ceza soruşturması dosyalarının takibi karakol ifadesinde danışmanlık,
 • Asliye Ceza ve Ağır Ceza avukatı,
 • Aile hukuku davaları, babalık, soybağının reddi, velayet, boşanma, nafaka, maddi ve manevi tazminat, ziynet
 • Genel hukuk danışmanlığı, şirketler için hukuk müşavirliği,
 • Şehir dışı dosyalarının takibi sağlanmaktadır.

Soru & Cevap

AVUKATA SOR sayfası, kimlik bilgilerinizi paylaşmadan soru sorup cevap alabileceğiniz bir bilgilendirme sayfasıdır.

Bu sayfadaki yazılar, avukat- müvekkil ilişkisi kurmaz; avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti olarak değerlendirilemez.

Anayasa’da Hak Arama Hürriyeti başlığı altında yer alan 36. madde hükümlerine göre herkes, meşru vasıta ve araçlardan yararlanmak sureti ile yargı mercileri önünde davacı ya da davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahiptir. Bu kapsamda Türk hukuk sisteminde bazı istisnai durumlar haricinde kanunlar önünde hak taleplerinde avukat tutma mecburiyeti bulunmamaktadır.

Herhangi bir hukuki uyuşmazlık yaşadığı için hakkını mahkeme önünde aramak isteyen kişiler genellikle, Anayasa tarafından verilen bu hak kapsamında avukata vekalet vermeden, kendi başlarına dava açıp takibini yaparak bu konuda avukata verilecek ücreti gereksiz masraf olarak kabul etmektedir. Bu doğrultuda avukatın mahkemede yapacağı işi bizzat kendisinin yapabileceğini düşünen böylelikle dava takibini kendi başlarına yürütenler, ne yazık ki telafisi mümkün olmayacak hak kayıplarına uğramaktadırlar.

NEDEN AVUKAT TUTMALISINIZ

Avukata vekalet vermeden dava takibi yapan pek çok kişi, genellikle davasını açtıktan sonra işin sandığı kadar kolay olmadığını anlayıp, avukat arayışına başlamaktadır. Fakat dava sürecinde zamanında verilmeyen delili listeleri ve benzeri usul hataları, avukatın sonradan davaya dahil olması halinde bile toparlaması oldukça güçleşen durumlara neden olmaktadır.

Ceza davalarında avukatın rolü ve avantajları çok daha fazladır. Özellikle sanığın hürriyeti bağlayıcı ceza (hapis cezası) alma ihtimali olması nedeniyle avukata vekalet vererek savunmasını gerçekleştirmesi çok daha büyük önem taşımaktadır.

Avukat tutmanın avantajları arasında ilk başta dava dilekçesinin hukuki usul ve esaslara uygun bir şekilde hazırlanması gelmektedir. Nitekim dava dilekçesinin hazırlanması, öyle düşünüldüğü kadar kolay değildir.

Pek çok vatandaş dava dilekçesine yeterli önem vermeden, “Mahkemede olayı anlatırım, delillerimi gösteririm, nasıl olsa haklıyım, hakim de bunu anlar zaten” diyerek dava açmaktadır. Bunun yanı sıra bazı kişiler de internet ortamında buldukları dilekçe örneklerini kullanarak dava açmaktadır. Bu tür usule aykırı durumlarla davaya başlamak hak kayıplarının yaşanmasında ne yazık ki kaçınılmaz olmaktadır.

TANIDIĞINIZ AVUKATA SORU SORARAK MAHKEME ÖNÜNDE KENDİNİZİ SAVUNAMAZSINIZ

Hukuki usul ve esasları bilmeyen kişiler, hukukçuların yıllarını vererek öğrenmek için çabaladıkları konulara dikkat etmeden dava açtıkları için davalarında kendilerini istedikleri gibi ifade edememeleri yüzünden hak kayıplarına uğramaktadır.

Avukat, içinde bulunduğunuz uyuşmazlık durumunu en doğru tespit edecek olan kişidir. Bu yüzden kendi başınıza dava açmak istemeniz halinde yanlış adımlar atma ve hatalara düşme olasılığınız bir hayli yüksek olduğundan bu durum size hak ararken maddi ve manevi kayıplar yaşama olarak geri dönebilir. Hak kayıplarının önlenmesi ve yaşanması mümkün olan zararların minimum seviyeye indirilmesi konusunda avukatınız çok büyük önem taşır.

Avukatlar sadece kanunları değil aynı zamanda yüksek yargı kararları, yönetmelikler, içtihatlar ve uygulamadaki farklılıklar gibi pek çok konuyu da derinlemesine bilmektedir. Bu sayede uzman avukata vekalet vererek haklarınızın ve menfaatlerinizin en iyi şekilde savunulmasını sağlayabilirsiniz. (Kaynak)

ÖNEMLİ: Sorularınız  ve cevapları bu sayfada yayımlanacağından kimlik bilgileri, adres gibi özel bilgilerinizi paylaşmamanızı rica ederiz.

Sorunuz başarıyla kaydedildi. Cevaplandıktan sonra yayımlanacaktır. Lütfen bu sayfayı daha sonra tekrar ziyaret ediniz.

Sorular ve Cevaplar

 • Ziyaretçi asked:
  Ben evimi kiraya vermiştim. Kiracı hiç kira ödemedi. Hapise girme çıkma durumları oldu. En sonunda evi boşaltıp kaçıp gittiler. Ev sahibi olarak Başım belaya gitmesin diye Savcılığa şikayette bulundum bu şahıslarla ilgili. Şu an ev boş. Ben sadece evime girip yeniden kiraya germek istiyorum. Alacak takibi istemiyorum. Evimi nasıl alabilirim nasıl eve girebilirim. Teşekkürler
  • Polatdemir Hukuk replied:
   Merhaba, Konut dokunulmazlığını ihlal suçlamasıyla karşılaşmanız söz konusu olabileceğinden bu aşamada çilingir yardımıyla kiralanan konuta girmenizi önermiyorum. Ofisimizi arayıp detayları paylaştığınız takdirde yardımcı olmaya çalışacağım.
 • Ziyaretçi asked:
  Merhaba,ben bir hukuk şirketine işe girdim ve 2 yıl zorunlu sözleşme imzaladım yani 2 aylık deneme süresi de sözleşme de yok sayıldı şirket tarafından.Ben sözleşmeyi fesih edicem ve tam bir hafta oldu çalışalı. Yani karşı tarafın istediği tazminat ücreti örneğin 20.000 TL,onlara tazminat olarak komple bu rakamı mı öderim yoksa belirli bir miktar mı öderim? Bunu öğrenmek istiyorum.
  • Polatdemir Hukuk replied:
   Merhaba, Bir avukatla yüz yüze görüşmeli ve imzaladığınız sözleşmeyi incelemesini sağlamalısınız. Neye imza atıldığını ve sözleşmedeki hangi şartların gerçekleştiğini bilmeden sorunuz hakkında sağlıklı cevap verilmesi mümkün değil.
 • Ziyaretçi asked:
  3 tarla ile 1 bağ tapulu olarak benim ve 2 kardeşim üzerinedir. Yalnız annem bunları kendisi ekip biçiyor ve bize hiçbir hak vermiyor. Bu, 11-12 yıldır böyledir. Annemi mahkemeye versem tazminat alır mıyım? Bir de benim onayım olmadan bundan sonra ekilmesini istemiyorum. Bu durumda avukat tutmama gerek var mı? Avukat olmaksızın mahkemeye başvursam yeterli değil mi? NOT: Tek aylıklı Türkçe öğretmeniyim ve konut kredisi bankadan çektim. Bu durumda baro bana ücretsiz avukat verir mi? İyi çalışmalar! Hasan TEKİN
  • Polatdemir Hukuk replied:
   Merhaba, Annenizin siz ve kardeşlerinizle birlikte tapuda hak sahibi olup olmamasına göre izlenecek usul değişecektir; anlatımınızdan annenizin herhangi bir hakkı bulunmayan yeri ekip biçtiğini anlıyorum. Tapunuz incelenerek kardeşlerinizle ortaklığınızın niteliğinin de değerlendirilmesi gerekiyor, davada birlikte hareket etmeniz gerekebilir. Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık hizmeti almak istiyor ancak karşılığında ücret ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız lütfen İzmir Barosu Adli Yardım Merkezi koşullarını inceleyerek başvurunuzu yapınız.
 • Ziyaretçi asked:
  tek durusmada esim olacak sahsi hic gormeden bosanılırmı
  • Polatdemir Hukuk replied:
   Merhaba, Sorunuzu yanıtlayabilmek için boşanma yanında ikincil talepleriniz olup olmadığının da değerlendirilmesi gerekecektir. Ayrıca boşanma davanızı dayandırdığınız vakıaların ispatlanması konusu da değerlendirilmelidir. Anlaşmalı boşanmada tarafların mahkemede aynı anda hazır bulunmaları gerekir; ancak çekişmeli boşanmada eşinizle karşılaşmadan ilk celse boşanma kararı alınması mümkündür. Detaylı bilgi ve danışmanlık için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, formu doldurarak randevu alabilirsiniz.
 • Ziyaretçi asked:
  boşanma davası için internetten araştırdım, avukat parası 2750 gibi bir şey, bi avukata gittim üç buçuktan aşağı olmaz diyor, öteki avukata gittim 10bin istedi. bende izmirdeyim sizi internetten buldum. bu avukat ücreti nasıl belirleniyor
  • Polatdemir Hukuk replied:
   Merhaba, Öncelikle, avukatınızı uzmanlık alanına ve referanslarına göre seçmeli, ilk görüşme ve devamında size güven veren avukatı vekiliniz olarak belirlemelisiniz. Avukatlık ücreti sonraki meseledir. Avukatlık ücretlerinin asgari düzeyi her yıl başında Resmi Gazete'de yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile belirlenir. Ancak her ilin kendine has giderleri bulunduğundan il baroları da aynı dönemde kendi asgari ücret tarifelerini yayımlarlar. Tarifeleri aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz: 2020 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2020 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi (İzmir Barosu) Avukatınız, açacağınız davanın niteliği, harcanacak emek ve mesai ile ödeme koşullarınızı değerlendirerek ücretini belirleyecektir. Detaylı bilgi ve danışmanlık için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, formu doldurarak randevu alabilirsiniz.
 • Ziyaretçi asked:
  a.s. boşanma davasını kimin açtığı önemli mi
  • Polatdemir Hukuk replied:
   Merhaba, Boşanma davasının karı ya da koca tarafından açılmış olması sonuca etkili değildir. Çekişmeli boşanma yönünden, davayı açan eş, diğer eşin boşanmaya yol açan süreçte az da olsa kusuru bulunduğunu ispatlamalıdır. Detaylı bilgi ve danışmanlık için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, formu doldurarak randevu alabilirsiniz.
 • Ziyaretçi asked:
  Boşanma davasında oğlumun velayetini babasına verdim hakim bey bana özel günler hafta sonları bayramda vs. gibi görme hakkı verdi ama ayrıldım eşim evlendi ve 2 çocuğu daha oldu bana 2 senedir oğlumu göstermiyo ne yapmam lazım oglum 13 yaşında
  • Polatdemir Hukuk replied:
   Merhaba, 13 yaşında çocuk için Yargıtay, her ayın 1. ve 3. haftası cumartesi sabah 9'dan pazar akşam 18'e, dini bayramların 2. günü, sömestr tatilinin ilk haftası ve temmuz ayında 1 aylık kişisel ilişki kurulmasını benimsemiştir. Sizin boşanma kararınızda da mutlaka çocukla hangi günlerde görüşeceğiniz bu veya buna benzer ifadelerle belirlenmiştir. Boşanma kararınızda yazılı günlerde çocuğun icra kanalıyla size teslimini sağlayabilirsiniz. Ayrıca defalarca icra kanalıyla çocuk teslimine başvurmak zorunda bırakılmanız halinde, çocuk için de travmatik bir süreç olduğundan, velayetin el değiştirmesine yönelik dava açmayı değerlendirebilir, çocuğunuzu devamlı olarak yanınıza alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve danışmanlık için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, formu doldurarak randevu alabilirsiniz.
 • Ziyaretçi asked:
  kocamla anlaşmalı boşanmak için konuştuk. hiç bir şey istemedim ama kız çocuk bende kalsın diye tutturdu. anlaşmalı dava açsak da çocuk benimle kalsa olur mu?
  • Polatdemir Hukuk replied:
   Merhaba, Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için, eşlerin boşanma istekleri yanında başka bir takım konularda da aralarında anlaşmış olmaları gerekir. Maddi tazminat miktarı veya istenip istenmeyeceği, manevi tazminat miktarı veya istenip istenmeyeceği, boşanmakla yoksulluğa düşecek tarafın (erkek de olabilir) yoksulluk nafakasının ne kadar olacağı veya isteyip istemediği gibi hususlar öncelikle eşler arasında konuşulmuş olmalıdır. Çocuğunuzun yaşını, eğitim ve sağlık durumunu, varsa özel ihtiyaçları ve zorunlu giderlerini, eşinizin neden özellikle çocuğun velayetini istediğini bilmeden sorunuza sağlıklı bir cevap vermemiz maalesef mümkün değil. Ancak sırf boşanma sonucuna kavuşabilmek için çocuğunuzun velayetini babaya vermeniz ve çocuğun sizinle yaşamaya devam etmesi gibi bir ihtimalin uzun vadede yeniden davalaşmak gibi sonuçlara bağlanacağına şüphe yoktur. Detaylı bilgi ve danışmanlık için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, formu doldurarak randevu alabilirsiniz.
 • Ziyaretçi asked:
  Merhaba abim eşinden boşanmak istiyor ama eşi düğünde takılan tüm ziynetleri geri istiyor.Bilezikler hariç diğer tüm takılanlar abimin düğün borcuna gitti, beraber kuyumcuya gidip bozdurmuşlardı.O bozdurulan ziynetlerin iadesini yapması gerekir mi?
  • Polatdemir Hukuk replied:
   Merhaba, Halk arasında "düğünde takılanların hepsi kadına aittir, boşanma halinde erkek tüm ziynetleri (veya bedelini) kadına iade edecektir." şeklinde hatalı bir fikir mevcuttur. Son dönemde Yargıtay da erkek lehine görüş değiştirmiştir. Ziynetlerin iadesine yönelik davada davacı kadının ispat, davalı erkeğin savunma araçları farklıdır. Tüm ziynetlerin kadına iade edileceği doğru değildir. Detaylı bilgi ve danışmanlık için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, formu doldurarak randevu alabilirsiniz.
 • Ziyaretçi asked:
  Ben temmuzda 18 yaşıma girdim ve internetten baktığımda nafakamın kesildiği yazıyordu. Ancak babam 2 aylık nafakamı bugün hesabıma yatırmış. Nafaka almaya devam edecek miyim? Hukuki olarak verme zorunluluğu var mı?
  • Polatdemir Hukuk replied:
   Merhaba, Reşit olmayan çocuk için velisine ödenen nafaka (iştirak nafakası), kural olarak çocuğun 18 yaşını ikmal etmesi (doldurması) ile son bulur. Ancak bu kuralın bir takım istisnaları bulunmaktadır. Örneğin, öğrenciliğiniz devam ediyorsa dava açarak nafaka tutarınızı arttırmanız ve nafaka almaya devam etmeniz mümkündür. Detaylı bilgi ve danışmanlık için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, formu doldurarak randevu alabilirsiniz.