Alman Boşanma Kararının Tanıma ve Tenfizi (Anerkennung des Scheidungsbeschlusses) nasıl yapılır? Alman boşanma kararı Türkiye’de geçerli mi? Almanya’daki boşanma kararı ile Türkiye’de bekar olunur mu? Yanıtlar için yazımızın devamını inceleyiniz.

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları boşanmak için Alman mahkemelerine başvurabilir. Ancak Almanya mahkemelerinde verilen boşanma kararı, Türk nüfus kayıtlarına otomatik olarak işlenmez. Bunun için Türkiye’de bizzat veya avukatınız kanalıyla yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır.

Alman Boşanma kararı Türkiye için yeterli mi?

Alman mahkemesinde açılan boşanma davasının kabul edilmesi ve tarafların boşanmalarına karar verilmesi Türk vatandaşlarının Türkiye’de bekar hale gelmelerini sağlamaz.

Bir Alman boşanma kararının Türkiye’de geçerli olabilmesi için Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açmak veya yasanın aradığı koşulları yerine getirerek boşanmayı Türk nüfus kayıtlarına işletmek gerekmektedir.

Bu zorunluluk Türk vatandaşları gibi mavi kart sahipleri yönünden de mevcuttur. Mavi kart sahibi kişiler Alman mahkemesinde boşandıktan sonra tekrar bir Türk vatandaşı ile evlenmek istediklerinde (Standesamt) kendilerinden “evlenme ehliyet belgesi” isteyecektir. Bu nedenle boşanmayı Türk Hukuku yönünden de geçerli hale getirmek gerekecektir.